Edinburg Booster Club Survive and Thrive 5K

Overall Finish List

August 31, 2013


Results by Final Lap Race Management

5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Norm Weiskopf Springfield IL 578 47 M 1 Top Fin 19:00.4 19:03.4 0:02.9 6:08/M
2 Amy Brown Campbell Hill IL 534 32 F 1 Top Fin 25:03.6 25:10.3 0:06.6 8:05/M
3 Anna Rever Taylorville IL 2023 13 F 1 10-19 25:10.9 25:14.0 0:03.0 8:07/M
4 Nikki Hemken Litchfield IL 2006 33 F 1 30-39 25:50.5 25:54.8 0:04.2 8:20/M
5 David Mouser Downs IL 2015 39 M 1 30-39 26:35.2 26:38.6 0:03.3 8:35/M
6 Marla Dewhirst Mahomet IL 2003 62 F 1 60-69 26:38.2 26:41.4 0:03.2 8:35/M
7 Katarina Shelton Pawnee IL 2027 17 F 2 10-19 27:27.2 27:31.5 0:04.2 8:51/M
8 Debbie Seaton Edinburg IL 2026 56 F 1 50-59 27:48.8 27:53.8 0:05.0 8:58/M
9 Dustin Walker Edinburg IL 2031 25 M 1 20-29 28:08.7 28:11.4 0:02.7 9:05/M
10 Josh Brown Campbell Hill IL 533 34 M 2 30-39 28:26.3 28:36.2 0:09.9 9:10/M
11 Debbie LeVault Taylorville IL 2009 49 F 1 40-49 28:26.7 28:33.0 0:06.3 9:10/M
12 Amie Mouser Downs IL 2014 36 F 2 30-39 28:31.1 28:34.6 0:03.4 9:12/M
13 Travis Williams Springfield IL 2032 41 M 1 40-49 28:44.3 28:51.3 0:07.0 9:16/M
14 SARAH KIETZMAN TAYLORVILLE IL 2007 34 F 3 30-39 29:16.1 29:26.8 0:10.7 9:26/M
15 Al Scheider Decatur IL 577 62 M 1 60-69 29:31.1 29:40.4 0:09.3 9:31/M
16 Barbara King Auburn IL 2008 53 F 2 50-59 29:34.7 29:41.2 0:06.4 9:32/M
17 Ryan Sabo Springfield IL 2024 42 M 2 40-49 30:02.7 30:11.9 0:09.2 9:41/M
18 Michelle Reiss Taylorville IL 2021 34 F 4 30-39 31:11.5 31:17.5 0:05.9 10:04/M
19 Mark LeVault Taylorville IL 2010 50 M 1 50-59 31:11.7 31:16.7 0:05.0 10:04/M
20 Robin Dutz Springfield IL 2004 47 F 2 40-49 31:26.7 31:34.0 0:07.3 10:08/M
21 KYRA HAVERA TAYLORVILLE IL 2005 35 F 5 30-39 31:52.0 32:02.6 0:10.5 10:17/M
22 Emily Repscher Taylorville IL 2022 35 F 6 30-39 31:52.2 32:02.6 0:10.3 10:17/M
23 Michelle Petersen Edinburg IL 2020 38 F 7 30-39 34:28.2 34:33.8 0:05.6 11:07/M
24 Tom Hedden Edinburg IL 545 59 M 2 50-59 34:52.1 34:55.7 0:03.6 11:15/M
25 Joe Morell Pawnee IL 2013 38 M 3 30-39 35:19.1 35:28.5 0:09.3 11:24/M
26 Sydney Ostrowsky Stonington IL 2016 13 F 3 10-19 36:19.8 36:24.5 0:04.7 11:43/M
27 Gina Thomas Edinburg IL 2029 23 F 1 20-29 36:48.2 36:56.8 0:08.5 11:52/M
28 Stuart Braun Edinburg IL 2001 28 M 2 20-29 36:49.1 36:57.3 0:08.2 11:53/M
29 Becca Walker Edinburg IL 2030 22 F 2 20-29 37:08.3 37:13.1 0:04.8 11:59/M
30 Mickey Plaster Sherman IL 582 60 M 2 60-69 43:00.1 43:04.8 0:04.7 13:52/M
31 Laci Clark Edinburg IL 2002 10 F 4 10-19 47:01.2 47:08.9 0:07.7 15:10/M
32 Julie Peacock Taylorville IL 2018 38 F 8 30-39 50:22.7 50:31.6 0:08.9 16:15/M
33 Madison Peacock Taylorville IL 2017 12 F 5 10-19 50:55.9 51:00.0 0:04.1 16:25/M
34 Emily Peacock Taylorville IL 2019 10 F 6 10-19 51:05.0 51:12.9 0:07.8 16:29/M
35 Kelly Marass Springfield IL 2011 48 F 3 40-49 51:40.3 51:48.6 0:08.2 16:40/M
36 Carmella Skaggs Athens IL 2028 46 F 4 40-49 51:42.7 51:48.8 0:06.1 16:41/M