Sunshine 5K/10K Run & 2mi Walk

Age Group Results

September 28, 2013


Results by Final Lap Race Management


Men: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59
Women: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59

10K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Shannon Cole Greenfield IL 1734 34 6 47:18.5 47:22.5 0:04.0 7:38/M
2 Bethany Riechmann Glen Carbon IL 1761 32 9 50:10.9 50:13.5 0:02.6 8:05/M
3 Erinn Hileman Grafton IL 1746 30 11 51:39.5 51:43.7 0:04.1 8:20/M
Top

Female 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Alexis Fisher godfrey IL 1739 13 29 1:12:24.6 1:12:36.4 0:11.8 11:41/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jessie Freeman Pocahontas IL 1741 24 32 1:26:56.2 1:27:23.6 0:27.4 14:01/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Cindy Granda Shipman IL 1745 36 12 51:58.1 52:05.6 0:07.5 8:23/M
2 michelle dunham shipman IL 1738 39 13 52:16.2 52:20.5 0:04.2 8:26/M
3 stacey bryant bethalto IL 1733 38 22 59:50.9 1:00:00.0 0:09.1 9:39/M
4 Jaycie Rodgers Glen carbon IL 1764 33 23 59:56.1 1:00:01.7 0:05.6 9:40/M
5 Megan Barnes Glen Carbon IL 1728 30 24 59:58.1 1:00:00.9 0:02.7 9:40/M
6 Danial Shelton Brighton IL 1766 32 26 1:03:22.1 1:03:36.5 0:14.4 10:13/M
7 Lori Davis Moro IL 1736 38 27 1:06:35.0 1:06:44.4 0:09.4 10:44/M
8 Fawn Dintelmann Edwardsville IL 1737 37 31 1:13:50.2 1:14:18.6 0:28.3 11:55/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Lisa Schmitz Kirkwood MO 1765 45 19 55:43.4 55:50.2 0:06.8 8:59/M
2 Shannon McWhorter Edwardsville IL 1755 47 21 59:41.7 59:54.7 0:13.0 9:38/M
3 Tammy Oertel Brighton IL 1760 40 30 1:12:30.6 1:12:45.5 0:14.8 11:42/M
4 ELIZABETH HILL Bethalto IL 1837 48 34 2:02:33.7 2:02:58.0 0:24.2 19:46/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Shelby Miller Greenville IL 1756 52 33 1:26:56.3 1:27:23.5 0:27.2 14:01/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Peter Kim Glen Carbon IL 1751 34 1 41:47.1 41:48.1 0:00.9 6:44/M
2 Daniel Nowak Mount Prospect IL 1759 33 2 43:53.4 43:55.3 0:01.8 7:05/M
3 Milagro Brown Belleville IL 1732 31 3 45:09.1 45:10.0 0:00.9 7:17/M
Top

Male 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Grant McWhorter Edwardsville IL 1753 17 5 46:42.8 46:48.1 0:05.3 7:32/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Zach Niebruegge Collinsville IL 1758 20 4 45:10.2 45:11.0 0:00.7 7:17/M
2 Tommy Baro Jerseyville IL 1730 26 18 54:26.7 54:29.6 0:02.9 8:47/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Josh Hileman Grafton IL 1747 38 10 50:27.2 50:31.3 0:04.1 8:08/M
2 Mark Moran Greenville, IL. IL 1757 38 14 52:25.5 52:33.1 0:07.5 8:27/M
3 Ben Baro Jerseyville IL 1729 32 15 52:26.7 52:30.6 0:03.9 8:27/M
4 Phil Galli 1742 31 17 53:15.0 53:28.5 0:13.5 8:35/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 James Ritter Jerseyville IL 1763 47 7 47:39.5 47:41.7 0:02.1 7:41/M
2 Jon Kenney godfrey IL 1750 42 16 52:38.3 52:49.8 0:11.4 8:29/M
3 Mark McWhorter Edwardsville IL 1754 49 20 57:21.4 57:34.4 0:13.0 9:15/M
4 Mike Aimone Bethalto IL 1727 45 25 1:01:55.6 1:02:07.7 0:12.1 9:59/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Steven Woods Alton IL 1769 54 8 48:10.1 48:17.4 0:07.2 7:46/M
2 Michael Jennings Chesterfield MO 1749 51 28 1:08:58.4 1:09:08.9 0:10.5 11:07/M