Sunshine 5K/10K Run & 2mi Walk

Age Group Results

September 28, 2013


Results by Final Lap Race Management


Men: Top Finishers 1-19 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Gina Dingman Edwardsville IL 1836 44 4 22:58.3 22:59.9 0:01.5 7:25/M
2 Rachel Durham Alton IL 1788 30 5 24:35.3 24:38.4 0:03.1 7:56/M
3 Angela Derrick Jerseyville IL 1784 36 8 28:10.8 28:20.8 0:10.0 9:05/M
Top

Female 19 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Abigail Dial Grafton IL 1785 12 23 31:57.2 32:04.4 0:07.1 10:18/M
2 Lauren Davis Dow IL 1782 16 40 36:42.1 37:06.2 0:24.0 11:50/M
3 Taylor Dunham shipman IL 1787 17 42 36:50.8 37:05.5 0:14.6 11:53/M
4 Jenna Granda Shipman IL 1796 13 45 37:56.0 38:10.4 0:14.4 12:14/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jennifer Pruitt Jerseyville IL 1832 29 16 30:33.2 30:42.0 0:08.8 9:51/M
2 CRYSTAL KRAUT Jerseyville IL 1833 29 17 30:33.4 30:42.1 0:08.7 9:51/M
3 Beth Kocher Edwardsville IL 1800 29 25 32:41.7 32:46.4 0:04.7 10:33/M
4 Sarai Crosby Mascoutah IL 1781 26 28 33:36.4 33:48.2 0:11.8 10:50/M
5 Carolyn Heitzig Alton IL 1797 28 43 36:57.2 37:15.1 0:17.8 11:55/M
6 Allison Barrows 1731 21 53 40:38.2 41:00.2 0:21.9 13:06/M
7 Lisa Sweezy 1768 21 54 40:38.2 41:00.3 0:22.0 13:06/M
8 Kaitlyn Becherer Godfrey IL 1773 28 57 45:00.1 46:34.8 1:34.6 14:31/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Carrie Roberts 1838 38 9 28:44.3 28:48.7 0:04.3 9:16/M
2 Tara Fox Edwardsville IL 1793 37 13 29:52.9 29:58.7 0:05.8 9:38/M
3 GINGER CATES Alton IL 1840 37 14 29:53.0 30:08.2 0:15.1 9:38/M
4 sarah shewmake godfrey IL 1842 34 18 30:44.4 30:59.5 0:15.0 9:55/M
5 Jennifer Suessen Bethalto IL 1825 36 29 33:47.5 33:59.6 0:12.1 10:54/M
6 Tiffany Falk Bethalto IL 1792 31 31 34:43.0 35:00.9 0:17.9 11:12/M
7 Tami Coon Brighton IL 1780 38 33 35:16.6 35:33.9 0:17.3 11:23/M
8 Carolyn Klasner Godfrey IL 1799 33 58 45:19.7 46:52.4 1:32.6 14:37/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KATE FORD Alton IL 1841 42 12 29:41.8 29:56.7 0:14.8 9:35/M
2 Laura Gilomen Edwardsville IL 1795 44 26 32:43.4 33:02.5 0:19.0 10:33/M
3 Julie Timmons Glen Carbon IL 1826 44 30 34:27.6 34:50.3 0:22.6 11:07/M
4 Elizabeth O'Dell Edwardsville IL 1805 40 35 35:24.3 35:28.0 0:03.7 11:25/M
5 Missy Davis Dow IL 1783 45 41 36:42.2 37:06.4 0:24.2 11:50/M
6 Rhonda Ladick 1835 44 46 38:43.4 39:14.5 0:31.0 12:29/M
7 Kim Piskacek O'Fallon IL 1809 43 48 38:48.6 39:07.1 0:18.4 12:31/M
8 Julie Smith Jerseyville IL 1823 49 49 39:02.9 39:29.5 0:26.5 12:35/M
9 Wendy Adams Alton IL 1770 43 55 41:48.9 41:54.7 0:05.7 13:29/M
10 Jennifer Mercer Glen Carbon IL 1804 40 56 42:08.8 42:31.3 0:22.4 13:35/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Betsy Sawyer Edwardsville IL 1819 51 50 39:17.5 39:46.0 0:28.4 12:40/M
Top

Female 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BARBARA PUMM BALLWIN MO 1811 68 38 35:38.3 35:53.9 0:15.6 11:30/M
2 CHARLENE OBERBECK Hazelwood MO 1834 67 60 1:27:41.4 1:27:41.4 28:17/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Timothy Allison Saint louis MO 1771 34 1 20:32.7 20:33.8 0:01.0 6:37/M
2 Jarrick Lumma Jerseyville IL 1802 16 2 21:38.5 21:41.5 0:02.9 6:59/M
3 Dale Radford 1813 54 3 22:29.4 22:31.4 0:01.9 7:15/M
Top

Male 19 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ryan kalkbrenner florissant MO 1798 11 15 30:26.6 30:34.6 0:08.0 9:49/M
2 Matthew Wargo 1828 10 36 35:24.6 35:31.8 0:07.1 11:25/M
3 Zachary Wargo 1829 9 44 37:18.1 37:24.0 0:05.9 12:02/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Ryan Durham Alton IL 1789 30 11 29:03.4 29:06.3 0:02.9 9:22/M
2 Matt Falk Bethalto IL 1791 31 32 34:43.2 35:01.5 0:18.2 11:12/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Thomas Smith Jerseyville IL 1824 49 6 25:08.5 25:10.7 0:02.1 8:06/M
2 Rick Lumma Jerseyville IL 1803 43 7 26:45.0 26:56.8 0:11.8 8:38/M
3 Brent Wells 1830 42 10 28:58.2 29:07.5 0:09.2 9:21/M
4 Richard Sweezy 1767 48 20 31:09.5 31:26.3 0:16.7 10:03/M
5 Marty Dial Grafton IL 1786 46 22 31:57.1 32:04.4 0:07.3 10:18/M
6 James Owen Saint Charles MO 1808 40 24 31:58.5 32:10.4 0:11.9 10:19/M
7 Kip Gilomen Edwardsville IL 1794 43 27 32:47.1 33:06.1 0:19.0 10:35/M
8 Danny Coon Brighton IL 1779 41 34 35:16.8 35:34.1 0:17.3 11:23/M
9 David Wargo Jerseyville IL 1827 41 37 35:25.5 35:32.7 0:07.2 11:25/M
10 Donald Roberts 1839 40 39 36:13.4 36:30.2 0:16.7 11:41/M
11 Craig Schmitz Kirkwood MO 1821 42 47 38:43.7 39:14.5 0:30.7 12:29/M
12 mike fisher godfrey IL 1740 42 51 39:18.1 39:30.1 0:12.0 12:41/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ROBERT BARROWS COLLINSVILLE IL 1772 57 19 31:09.0 31:25.9 0:16.9 10:03/M
2 Ken Rybicki 1816 57 21 31:10.1 31:26.2 0:16.0 10:03/M
3 Kelly Sawyer Edwardsville IL 1820 51 52 39:23.0 39:46.1 0:23.1 12:42/M
Top

Male 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 VERNON PUMM BALLWIN MO 1812 71 59 49:08.4 49:30.3 0:21.9 15:51/M