Hills and Hollow Half Marathon & 5K

Age Group Results

September 27, 2014


Results by Final Lap Race Management


Men: Top Finishers 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64

5K

Top

Female Open Winners

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sydney Heddick 169 12 4 21:56.5 7:05/M
2 Heather Qualls 117 43 12 26:01.9 8:24/M
3 Lisa Schilling 126 47 13 26:47.0 8:38/M
Top

Female Masters Winners

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lois Gregson 127 46 23 31:26.5 10:08/M
2 Rebecca Phillips 181 42 29 33:37.7 10:51/M
3 Carolyn Valentine 110 42 30 33:46.6 10:54/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Debbie Smith 152 57 36 35:07.3 11:20/M
2 Sandy Mueller 137 51 37 35:56.9 11:35/M
3 Marta Waszak MILITARY 128 55 45 37:24.6 12:04/M
Top

Female 14 and Under

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lily Albitar 161 13 14 27:15.9 8:47/M
2 Emma Stiening 115 14 18 28:52.8 9:19/M
3 Megan Vogt 129 11 19 29:27.9 9:30/M
4 Jill Albilar 159 13 34 34:43.0 11:12/M
5 Hannah Gundlach 116 12 39 36:31.1 11:47/M
6 Sydney Menner 156 13 47 38:00.7 12:15/M
7 Samantha Otten 147 9 51 39:33.9 12:45/M
8 Carolyn Case 168 7 55 41:57.5 13:32/M
Top

Female 15 to 19

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tiffani Brewer 164 17 15 27:57.9 9:01/M
Top

Female 25 to 29

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angela Blattner 105 26 49 38:37.8 12:27/M
2 Lauren Rey 165 26 50 38:38.2 12:28/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Liefer 131 32 25 31:47.3 10:15/M
2 Jenifer Shaheen 179 31 26 31:51.8 10:16/M
3 Kim Vogt 123 32 32 34:27.7 11:07/M
4 Tina Valentine 143 32 35 35:05.6 11:19/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rene Mauch 174 35 22 30:41.3 9:54/M
2 Kim Mooney MILITARY 124 38 46 37:53.4 12:13/M
3 Shawnna Phillips 138 35 62 48:45.3 15:44/M
4 Nichols Jackie 134 36 64 50:02.0 16:08/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shelly Menner 148 40 43 36:56.5 11:55/M
2 Stacy Schneider 139 42 58 44:53.0 14:29/M
3 Melanie Nieweglowski 130 40 63 48:45.4 15:44/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Gundlach 133 47 40 36:31.3 11:47/M
2 Jen Garris 120 45 57 43:48.2 14:08/M
3 Diana Barmann 114 46 59 44:53.4 14:29/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bernadette Dougherty 108 51 52 39:43.2 12:49/M
2 Bernadette Vanatta 107 50 53 40:14.3 12:59/M
3 Kem Helvey 154 51 61 46:38.4 15:03/M
Top

Female 60 to 64

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rose Bruemmer 136 62 65 54:16.3 17:30/M
Top

Male Open Winners

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Droege 162 32 1 17:55.4 5:47/M
2 Kyle Hoffmann 170 25 2 19:54.8 6:25/M
3 Ryan Ebeler 175 36 3 20:33.2 6:38/M
Top

Male Masters Winners

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Groor 163 47 7 24:25.4 7:53/M
2 Tim Siner 176 46 9 25:06.5 8:06/M
3 Tim Qualls 142 45 10 25:07.1 8:06/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Wright 157 60 5 22:15.1 7:11/M
2 Andy Kilhoffer 104 59 6 23:54.7 7:43/M
3 George Green 158 62 8 24:46.9 7:59/M
Top

Male 25 to 29

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Buettner 113 26 16 28:06.3 9:04/M
2 Stephen Tepen 177 26 17 28:32.8 9:12/M
3 Jacob Hoffman ERP 118 25 44 37:23.9 12:04/M
Top

Male 30 to 34

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Josh Deutch 150 30 11 25:56.8 8:22/M
2 Michael Buettner 173 32 24 31:35.1 10:11/M
3 Tom Ziegler 144 30 27 32:00.5 10:19/M
Top

Male 40 to 44

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Hoke 180 40 28 32:03.7 10:20/M
2 Dan Menner 149 42 42 36:53.0 11:54/M
3 Charles Phillips 155 41 54 41:06.1 13:15/M
4 Bill Case 167 44 56 41:58.6 13:32/M
Top

Male 45 to 49

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Albitar 160 48 33 34:41.8 11:11/M
Top

Male 50 to 54

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Benyo 121 54 20 29:39.7 9:34/M
2 Tom Jacobs 145 52 41 36:48.8 11:52/M
3 Michael Kovarik 132 54 60 45:45.3 14:45/M
Top

Male 55 to 59

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Urban Osujo 182 56 21 29:55.0 9:39/M
2 Bob Smith 151 57 38 36:22.7 11:44/M
Top

Male 65 to 69

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Feeley 141 65 48 38:21.2 12:22/M
Top

Male 70 and Over

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chuck Mank MILITARY 112 74 31 34:09.6 11:01/M