Hills and Hollows Half Marathon & 5K

Age Group Results

September 27, 2014


Results by Final Lap Race Management


Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Women: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Half Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amy Natalini Military 1004 32 8 1:41:03.3 7:43/M
2 Elizabeth O'Brien 1021 26 12 1:42:58.2 7:52/M
3 Kate Zucha 1041 33 13 1:43:16.8 7:53/M
Top

Female Masters Winners

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pam Case 1085 43 35 1:59:11.8 9:06/M
2 Angie Kloeppel 1007 43 36 2:00:24.4 9:11/M
3 Jean Hentis 1027 48 42 2:03:40.3 9:26/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Terese Licavoli 1065 50 20 1:50:05.4 8:24/M
2 Judy Wolters 1036 52 26 1:53:48.4 8:41/M
3 Angie Orellano-Fisher 1047 64 50 2:10:54.3 10:00/M
Top

Female 25 to 29

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brandi Hitzemann 1010 27 39 2:03:02.1 9:24/M
2 Rachael Pawlak 1058 28 57 2:19:46.0 10:40/M
3 Elissa Chausse 1020 28 62 2:21:54.0 10:50/M
4 Natalie Steppig 1054 28 74 2:46:09.4 12:41/M
5 Kayla Upchurch 1042 25 75 2:46:38.1 12:43/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Liz Schmidt 1050 31 19 1:49:47.2 8:23/M
2 Liz Crossin 1069 32 30 1:58:06.8 9:01/M
3 Selena Nulton 1063 33 76 2:46:55.3 12:45/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Darcy Vest 1068 38 22 1:51:47.5 8:32/M
2 Amy Pannier 1003 38 52 2:13:04.0 10:09/M
3 Angela Derrick 1006 37 53 2:13:30.3 10:11/M
4 Karen Clemmer 1039 39 56 2:18:02.4 10:32/M
5 Lexie Cuppett 1049 36 66 2:34:52.0 11:49/M
6 Jennifer Richards 1028 39 68 2:37:12.9 12:00/M
7 Laura Sensel 1045 38 69 2:39:41.6 12:11/M
8 Kara Kessel 1038 36 70 2:40:02.9 12:13/M
9 Jackie Puglisi 1024 35 78 2:51:45.2 13:07/M
10 Catherine Schneider 1012 38 79 2:51:46.2 13:07/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leslie Grohmann 1048 41 41 2:03:24.4 9:25/M
2 Denise Brown 1074 44 45 2:05:26.3 9:35/M
3 Elizabeth Ksnguch 1089 42 63 2:25:14.0 11:05/M
4 Donna Crossin 1018 42 67 2:35:16.9 11:51/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diana Jacobs 1070 49 64 2:30:10.0 11:28/M
2 Karen Gailius 1040 46 72 2:43:17.6 12:28/M
3 Angie Nordmeyer 1008 46 82 2:55:12.9 13:22/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jill Albitar 1077 50 54 2:16:27.5 10:25/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Adams 1013 56 83 2:55:17.0 13:23/M
Top

Female 60 to 64

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lynn Roeschley 1082 63 84 3:10:21.1 14:32/M
Top

Female 65 to 69

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Debbie Stiles 1016 65 80 2:53:25.1 13:14/M
Top

Male Open Winners

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Wagner 1083 25 1 1:27:39.3 6:41/M
2 Andre Miller 1086 31 2 1:29:58.4 6:52/M
3 Andrew Knudsen 1005 50 3 1:30:53.4 6:56/M
Top

Male Masters Winners

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Urbanek 1015 45 7 1:39:35.8 7:36/M
2 Tim Baumann 1066 43 11 1:42:40.0 7:50/M
3 John Mannix Military 1032 49 17 1:47:11.7 8:11/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Bochantin 1080 51 4 1:32:15.4 7:03/M
2 Colin MacLagan 1076 56 5 1:35:57.7 7:19/M
3 Bruce Kohnz ERP 1011 54 9 1:41:07.2 7:43/M
Top

Male 15 to 19

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Collin Kanyuck 1090 18 55 2:16:43.3 10:26/M
Top

Male 20 to 24

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Hotze Military 1055 24 73 2:45:42.2 12:39/M
Top

Male 25 to 29

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jordan Pettet 1034 29 6 1:37:50.3 7:28/M
2 Matt Buettner 1052 29 14 1:44:18.4 7:58/M
3 Nick Hopkins 1057 28 23 1:52:46.2 8:36/M
4 Kyle Buettner ERP 1043 28 32 1:58:40.5 9:04/M
5 Nick Coffelt 1056 28 33 1:58:44.5 9:04/M
6 Jared Weber 1026 28 37 2:02:01.5 9:19/M
7 Alexander Klein 1002 25 77 2:48:12.3 12:50/M
Top

Male 30 to 34

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Wittenauer 1022 32 21 1:51:20.7 8:30/M
2 Lawrence Chausse ERP 1046 33 61 2:21:54.0 10:50/M
3 Joshua Pawlak 1035 33 65 2:32:39.6 11:39/M
Top

Male 35 to 39

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erik Bohlen 1081 36 16 1:46:34.3 8:08/M
2 Darren Worley 1075 36 27 1:55:33.1 8:49/M
Top

Male 40 to 44

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shawn Monroe Military 1064 43 24 1:52:52.9 8:37/M
2 John Galinski 1029 43 28 1:56:07.2 8:52/M
3 Marvin Bochantin 1087 40 29 1:56:45.7 8:55/M
4 Ryan Grohmann 1062 43 31 1:58:34.0 9:03/M
5 Doug Briggs 1019 41 49 2:07:46.2 9:45/M
6 Dan Brueggeman 1014 44 51 2:13:01.9 10:09/M
Top

Male 45 to 49

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Inman 1091 46 34 1:58:58.0 9:05/M
2 Richard Rabe 1073 46 43 2:04:43.3 9:31/M
3 James Wessel 1025 47 47 2:06:18.4 9:38/M
4 Jake Jacob 1078 46 59 2:20:20.0 10:43/M
Top

Male 50 to 54

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Hurley 1067 53 15 1:44:33.7 7:59/M
2 John Modder 1031 52 18 1:49:40.7 8:22/M
3 Shawn Wilson 1079 54 25 1:53:38.5 8:40/M
4 Mike Calvillo 1072 53 40 2:03:15.7 9:25/M
5 Ron Helvey 1071 53 48 2:07:12.0 9:43/M
6 John Pitzel 1030 51 81 2:54:23.4 13:19/M
Top

Male 55 to 59

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Fix 1009 58 44 2:05:01.9 9:33/M
2 Fotios Sakadaris 1023 55 46 2:05:52.3 9:36/M
3 Dave Chady 1084 55 58 2:20:10.0 10:42/M
4 Rick Burgess 1061 57 60 2:20:30.0 10:44/M
Top

Male 60 to 64

Place Name Special Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dennis Rogers 1017 63 10 1:41:30.0 7:45/M
2 Rick Lukasek 1060 62 38 2:02:08.0 9:19/M
3 John Bruemmer 1033 61 71 2:43:16.6 12:28/M