Mud Mountain 5K

Age Group Results

July 26, 2014


Results by Final Lap Race Management


5K Men: Top Finishers 0- 0 1-11 12-13 14-15 16-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
5K Women: Top Finishers 1-11 12-13 14-15 16-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Clydesdale Men: Top Finishers 1-99
Clydesdale Women:

5K

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allie Sweatt 382 18 40 19:50.5 6:24/M
2 Elizabeth Lynn The Mudbloods 233 17 43 20:16.4 6:32/M
3 Alexandra Singleton 309 16 58 21:04.1 6:48/M
Top

Female 11 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emiley England 161 11 73 21:56.0 7:05/M
2 Aniston Keller Keller Girls 215 10 136 24:56.6 8:03/M
3 Sydney Hartoin 192 11 152 26:07.7 8:25/M
4 Kaitlyn Loyet 232 11 158 26:21.0 8:30/M
5 Kyleigh England 162 9 163 26:36.1 8:35/M
6 Alyssa Mendoza Team Camdoraz 246 11 172 27:05.3 8:44/M
7 Jordan Gary 174 9 214 29:15.5 9:26/M
8 Olivia Baca 112 9 230 30:24.5 9:48/M
9 Maddy Jones 211 11 255 33:31.1 10:49/M
10 Olivia Collmann 138 11 277 36:09.5 11:40/M
11 Mimi Sorenson 396 11 278 36:11.5 11:40/M
12 A.j. Ogle 267 11 279 36:14.0 11:41/M
13 Reese Kearby 214 11 283 36:35.7 11:48/M
14 Grace Hackett 185 11 289 37:45.7 12:11/M
15 Madison Lein 227 11 290 37:45.8 12:11/M
16 Alexis Garcia 172 11 297 39:06.9 12:37/M
17 Katharine Weems 352 8 311 46:23.3 14:58/M
Top

Female 12 to 13

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abby Korak 222 12 82 22:29.0 7:15/M
2 Maddie Miller 255 13 94 22:53.3 7:23/M
3 Emma Hensley 197 13 128 24:17.3 7:50/M
4 Jaycie Hudson 206 12 156 26:17.4 8:29/M
5 Hannah Thompson 332 12 168 26:47.6 8:38/M
6 Sierra Wilson 353 13 171 27:01.2 8:43/M
7 Abby Riechmann 292 13 222 29:49.5 9:37/M
8 Lydia Smith 317 12 232 30:31.8 9:51/M
9 Kailea Garvey 173 13 233 30:34.7 9:52/M
10 Galena Stewart 326 12 234 30:46.9 9:55/M
11 Tess Millard 253 13 273 35:33.2 11:28/M
12 Abby Nahlik 263 13 300 41:59.6 13:33/M
13 Abby Downes 154 12 307 42:54.1 13:50/M
Top

Female 14 to 15

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maddie Keller Keller Girls 217 14 65 21:23.3 6:54/M
2 Kennison Adams 101 14 74 21:58.0 7:05/M
3 Julianna Determan The Mudbloods 150 15 78 22:16.1 7:11/M
4 Nara Markowitz The Mudbloods 236 15 79 22:19.5 7:12/M
5 Haley Allard 102 14 86 22:40.0 7:19/M
6 Melissa Spencer 320 14 88 22:42.1 7:19/M
7 Kelly Koester 412 15 107 23:31.5 7:35/M
8 Caitlyn Scheibal The Mudbloods 297 15 121 24:02.7 7:45/M
9 Victoria Vegher 347 15 133 24:28.3 7:54/M
10 Meggie Schroeder 302 15 153 26:13.1 8:27/M
11 Kayla Gluntz 178 14 174 27:11.6 8:46/M
12 Kara Lowry 231 14 176 27:14.0 8:47/M
13 Avery Ogle 268 14 179 27:19.9 8:49/M
14 Jane Thompson 333 15 204 28:42.9 9:15/M
15 Grace Perry 276 15 208 28:51.4 9:18/M
16 Allyson Howard 205 14 286 37:25.8 12:04/M
17 Alyssa Greenwell 181 14 291 38:03.5 12:16/M
18 Ana Madrid 235 15 306 42:44.4 13:47/M
Top

Female 16 to 18

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hannah Nabb 423 16 62 21:06.6 6:48/M
2 Rachel Schoenecker The Mudbloods 300 16 72 21:54.9 7:04/M
3 Colleen Corkery The Mudbloods 142 16 81 22:28.0 7:15/M
4 Kori Nesbit 265 16 106 23:27.5 7:34/M
5 Kaitlyn Frisbee 429 17 116 23:48.8 7:41/M
6 Brooke Allen The Mudbloods 103 16 120 23:56.8 7:43/M
7 Sydney Keller Keller Girls 219 16 149 25:51.6 8:20/M
8 Dianna Craig 145 16 162 26:33.8 8:34/M
9 Alicia Homeier 204 16 170 26:51.4 8:40/M
10 Katie Edmonds 160 16 178 27:15.4 8:47/M
11 Caroline Barker 369 17 183 27:32.3 8:53/M
12 Lydia Davey 392 17 186 27:38.1 8:55/M
13 Lexi Keller Keller Girls 216 18 191 27:55.4 9:00/M
14 Grace Thompson 331 16 221 29:49.3 9:37/M
15 Abi Clere 137 17 231 30:26.0 9:49/M
16 Sarah Schumacher 303 16 253 33:10.1 10:42/M
Top

Female 19 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joy Twentyman 341 20 102 23:16.2 7:30/M
2 Teresita Pineda 282 24 131 24:26.8 7:53/M
3 Madeline Hauck 195 20 157 26:20.4 8:30/M
4 Jackie Beattie Sista Sista 120 22 164 26:39.0 8:36/M
5 Sarah Butler 130 23 205 28:45.7 9:16/M
6 Abbey Freese 444 23 212 29:00.0 9:21/M
7 Lizzie Anderson 424 20 237 31:05.1 10:02/M
8 Rachael Hoehn 202 20 256 33:41.8 10:52/M
9 Lindsay Taylor 329 21 264 34:19.4 11:04/M
10 Molly Magary 397 23 292 38:11.8 12:19/M
Top

Female 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maggie Krall Coach's Connection 223 25 118 23:54.5 7:43/M
2 Carrie Beattie 119 27 180 27:20.2 8:49/M
3 Brittni Davis Coach's Connection 147 27 211 28:57.6 9:20/M
4 Katie Sok 319 28 244 31:35.5 10:11/M
5 Kara Levek 413 28 265 34:26.0 11:06/M
6 Jaimee Phegley Coach's Connection 370 26 266 34:34.1 11:09/M
7 Addelyn Bradford Sista Sista 124 25 267 34:49.0 11:14/M
8 Jennifer Phelps 280 29 293 38:12.6 12:19/M
9 Jes Bradford Sista Sista 125 29 296 39:00.1 12:35/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Miller 254 34 127 24:12.8 7:48/M
2 Amy Cotton 443 30 217 29:26.3 9:30/M
3 Allison Tolliver 336 33 223 29:52.0 9:38/M
4 Tanya Guell Coach's Connection 371 31 224 30:06.6 9:43/M
5 Evie Sherlock 308 30 228 30:22.4 9:48/M
6 Amber Fox 168 34 248 32:17.6 10:25/M
7 Beth Meade 245 32 252 33:08.5 10:41/M
8 Kandace Fisher-Mclean 165 32 260 34:01.8 10:58/M
9 Natalie Menossi 388 33 270 35:14.1 11:22/M
10 Tori Siron 311 30 304 42:43.1 13:47/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Herman 198 39 147 25:41.8 8:17/M
2 Kris Mendoza Team Camdoraz 247 36 150 25:58.0 8:23/M
3 Anne Clendenny 136 37 261 34:04.1 10:59/M
4 Stacy Sensel 305 37 268 34:51.2 11:15/M
5 Britt Rokita 436 36 275 35:55.3 11:35/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roxanne Patrylak Coach's Connection 272 43 64 21:20.3 6:53/M
2 Angela Laaker 224 44 98 23:03.1 7:26/M
3 Melanie Mueth 258 42 165 26:41.0 8:36/M
4 Gretchen Henderson 196 41 192 28:00.8 9:02/M
5 Bobbie Smith 315 40 213 29:03.9 9:22/M
6 Julie Gary 175 42 227 30:10.9 9:44/M
7 Kim Hudson 207 44 243 31:34.2 10:11/M
8 Rachel Valdez 344 40 245 31:58.5 10:19/M
9 Erika Fuesiting 437 42 274 35:54.9 11:35/M
10 Christine Pearman 275 41 288 37:40.8 12:09/M
11 Kerri Fulkerson 395 40 295 38:51.2 12:32/M
12 Danielle Weems 351 42 312 46:24.0 14:58/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jill Thompson 334 48 169 26:48.3 8:39/M
2 Connie Gion 452 47 215 29:19.6 9:27/M
3 Aby Garvey 383 46 238 31:05.4 10:02/M
4 Missy Hoehn 201 47 257 33:41.8 10:52/M
5 Chris Beard 118 45 280 36:15.6 11:42/M
6 Kim Hartmann 190 47 281 36:15.8 11:42/M
7 Padma Kandula 415 49 294 38:48.2 12:31/M
8 Jane Steinkuehler 323 45 310 43:44.9 14:06/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Terry Davey 391 50 139 25:06.4 8:06/M
2 Judi Petkau 279 51 287 37:34.5 12:07/M
3 Marsha Brook 431 53 299 41:44.9 13:28/M
4 Anne Powell 379 52 301 42:09.4 13:36/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Schoenecker 299 56 239 31:09.0 10:03/M
2 Debbie Corkery 143 55 263 34:17.7 11:04/M
Top

Female 60 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Fonseca 389 61 269 35:12.4 11:21/M
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Craig Munie Quit making Kim Kardashian famous 262 21 1 16:06.0 5:12/M
2 Eric Johannigmeier Elite Eight 210 25 2 16:18.8 5:15/M
3 Shane Brown Quit making Kim Kardashian famous 421 21 3 16:23.5 5:17/M
Top

Male No Age Provided

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Swearing 451 0 249 32:27.9 10:28/M
Top

Male 11 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ben Walter 348 11 105 23:26.4 7:34/M
2 Geordan Patrylak 270 10 114 23:47.3 7:40/M
3 Xavier Valdez 345 9 144 25:21.8 8:11/M
4 Dev Mathur 237 11 146 25:32.6 8:14/M
5 Preston Weaver 366 11 151 26:03.0 8:24/M
6 Jack Perulfi 422 11 175 27:11.7 8:46/M
7 Drew Dacus 146 11 182 27:30.1 8:52/M
8 Tyler Scheibal Panthers 298 11 190 27:52.5 8:59/M
9 Wyatt Erber 163 10 201 28:40.3 9:15/M
10 Canon Adams 100 11 210 28:55.5 9:20/M
11 Andrew Smith Team Smitty 314 11 226 30:10.7 9:44/M
12 Jonas Akeman 358 11 229 30:24.2 9:48/M
13 Dhruv Mathur 238 10 254 33:15.8 10:44/M
14 Kris Harbison 187 11 272 35:29.5 11:27/M
15 Mitchell Steinkuehler Steinkuehler 324 11 298 40:36.0 13:06/M
16 Riley Steinkuehler Steinkuehler 325 7 309 43:43.8 14:06/M
Top

Male 12 to 13

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Pifer 281 12 46 20:26.2 6:35/M
2 Roland Prenzler 286 13 48 20:33.6 6:38/M
3 Ross Bashur 418 12 66 21:29.3 6:56/M
4 Jonah Durbin Runwell 363 13 67 21:33.0 6:57/M
5 Todd Baxter 117 13 68 21:38.9 6:59/M
6 Logan Pursell 287 13 69 21:46.1 7:01/M
7 Jack Raffaelle 289 13 76 22:10.0 7:09/M
8 Max Hartmann 191 13 90 22:44.9 7:20/M
9 Travis Speer 386 12 117 23:52.4 7:42/M
10 Harishaan Suthan 327 13 126 24:09.3 7:47/M
11 Payton Riechmann 294 13 135 24:37.7 7:56/M
12 Spencer Foreman 167 13 141 25:17.4 8:09/M
13 Alexander Valdez 342 12 143 25:21.3 8:11/M
14 Jared Speer 387 13 160 26:32.8 8:34/M
15 Josh Reed 433 13 195 28:14.1 9:06/M
16 Jp Twombly 380 12 197 28:14.3 9:06/M
17 Zachary Smith 318 12 206 28:48.9 9:17/M
18 William Day 448 12 207 28:49.1 9:18/M
19 Joseph Brooks 432 13 216 29:26.2 9:30/M
20 Nathanael Johnson 446 12 218 29:26.9 9:30/M
21 Evan Driscoll 155 12 235 30:55.1 9:58/M
22 Jacob Davis 149 12 284 37:04.0 11:57/M
Top

Male 14 to 15

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Koester 221 14 31 19:14.1 6:12/M
2 Garrett Fulkerson 394 15 36 19:31.5 6:18/M
3 Luke Raffaelle 290 15 54 20:49.1 6:43/M
4 Ryan Hargis 189 15 71 21:51.2 7:03/M
5 Robert Frisbee 428 15 84 22:32.1 7:16/M
6 Wyatt Duclos 157 14 89 22:43.8 7:20/M
7 Sam McCormick 242 15 97 23:00.2 7:25/M
8 Nick Trueb 340 14 108 23:31.5 7:35/M
9 Matt Barton 116 15 111 23:42.3 7:39/M
10 Grant Thiede 330 15 112 23:44.9 7:39/M
11 Dan Powell 381 14 194 28:11.7 9:05/M
12 Seth George 176 15 196 28:14.2 9:06/M
13 Keaton Poole 285 15 198 28:26.7 9:10/M
Top

Male 16 to 18

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brydon Groves-Scott Al's Transmissions 182 18 4 16:32.5 5:20/M
2 Daniel Plunkett Quit making Kim Kardashian famous 283 18 6 16:46.1 5:25/M
3 Wes Schoenthal Al's Transmissions 301 18 8 16:56.2 5:28/M
4 Nathan Cook Quit making Kim Kardashian famous 139 18 9 17:01.9 5:29/M
5 Tyler Beaman 407 18 13 17:23.6 5:36/M
6 Iain Perry Al's Transmissions 277 18 16 17:38.4 5:41/M
7 Ethan Duclos 156 18 17 17:42.0 5:43/M
8 Zain Pyarali Al's Transmissions 288 17 18 17:44.8 5:43/M
9 Joe Shannon Al's Transmissions 307 17 20 17:51.7 5:45/M
10 Alexander Harrison Panthers 398 16 21 17:57.1 5:47/M
11 Hunter Hessler Al's Transmissions 199 17 24 18:29.3 5:58/M
12 Zach Gabel 171 17 25 18:42.2 6:02/M
13 Ryan Gunter 184 16 26 18:44.8 6:03/M
14 Trey Hawk 411 18 29 18:59.4 6:07/M
15 Nicholas Aramowicz 106 17 33 19:20.9 6:14/M
16 Collin Hayes 408 18 35 19:26.4 6:16/M
17 Connor Dunaway Al's Transmissions 158 17 37 19:34.3 6:19/M
18 Lucas Goldschmidt Panthers 180 17 38 19:41.2 6:21/M
19 Jimmie Mayfield Los Tigres 241 18 39 19:42.2 6:21/M
20 Jacob Schwankhaus 304 16 42 20:07.2 6:29/M
21 James Lickert 228 17 50 20:39.2 6:40/M
22 Wesley Barnes Panthers 113 17 51 20:42.9 6:41/M
23 Ryan Aquino Panthers 105 18 52 20:44.0 6:41/M
24 Colin Brannon 128 16 57 20:56.2 6:45/M
25 Drake Claxton 135 16 59 21:04.3 6:48/M
26 Jack Cann 442 18 129 24:18.8 7:50/M
27 Sam Higgerson 200 16 166 26:43.8 8:37/M
28 Samuel Bertels 122 17 199 28:30.9 9:12/M
29 Jaxon Groves-Scott 183 18 209 28:51.9 9:18/M
30 David Zirgas 357 16 251 33:06.4 10:41/M
Top

Male 19 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chad Maxwell Elite Eight 240 19 7 16:53.2 5:27/M
2 Blake Delong Toolen's 404 23 10 17:03.3 5:30/M
3 Colin Voss Toolen's 405 24 11 17:10.4 5:32/M
4 Darren Hooks Toolen's 402 24 12 17:21.6 5:36/M
5 Tyson Stoverink Quit making Kim Kardashian famous 425 22 15 17:26.0 5:37/M
6 Sean Brown Quit making Kim Kardashian famous 420 21 23 18:07.4 5:51/M
7 Jake Peal 274 21 28 18:57.1 6:07/M
8 Ben Gabel 170 19 30 19:11.8 6:11/M
9 Daniel Seiffert Toolen's 419 23 41 19:59.3 6:27/M
10 Evan Morgeson 450 21 45 20:25.4 6:35/M
11 Paul Jansen 360 19 47 20:27.7 6:36/M
12 Derek Burge-Beckley 129 23 53 20:45.9 6:42/M
13 Alex Minor 374 21 60 21:04.9 6:48/M
14 Padrick Mulligan 260 22 70 21:46.7 7:01/M
15 Devon Dudding 372 23 77 22:13.4 7:10/M
16 Zach Niebruegge 256 21 87 22:41.6 7:19/M
17 Brendan Corkery 140 24 123 24:05.5 7:46/M
18 Miranda Brockman 440 24 125 24:08.4 7:47/M
19 Garrett Shaffer 306 24 134 24:37.5 7:56/M
20 Andrew Patterson 367 19 185 27:36.0 8:54/M
21 Tyler Cann 441 23 187 27:51.3 8:59/M
22 Josh Lawson 438 23 188 27:51.4 8:59/M
23 Kurtis Niemeyer 368 19 219 29:29.2 9:31/M
24 Casey Corkery 141 22 241 31:27.0 10:09/M
Top

Male 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Travis Lavin Toolen's 403 26 5 16:39.0 5:22/M
2 Dustin Davis Elite Eight 148 26 14 17:25.2 5:37/M
3 Jonathan Yoch 355 25 22 18:02.3 5:49/M
4 Brad Middleton Elite Eight 249 28 27 18:47.4 6:04/M
5 Harry Senaldi Runwell 362 27 44 20:24.4 6:35/M
6 Charlie Vance Elite Eight 346 25 56 20:51.1 6:44/M
7 Michael Chamberlain Elite Eight 134 25 63 21:08.5 6:49/M
8 Scott Haxton 399 26 95 22:58.6 7:25/M
9 Matt Bartels 114 29 100 23:05.8 7:27/M
10 Matt Bradford 127 26 113 23:45.2 7:40/M
11 Ostland Jeremiah Runwell 365 25 119 23:56.0 7:43/M
12 Matt Levek 414 28 122 24:03.4 7:45/M
13 Matthew Leigh 430 29 140 25:07.3 8:06/M
14 Ryan Woodson 376 28 246 32:11.8 10:23/M
15 Mark A. Ryan 410 26 259 33:59.0 10:58/M
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Shearer Runwell 361 32 19 17:48.6 5:45/M
2 Rich Skirball Elite Eight 312 31 32 19:20.5 6:14/M
3 David Gillean 177 30 93 22:53.1 7:23/M
4 Cliff McHugh 243 32 96 22:59.5 7:25/M
5 Corey Knebel 220 34 103 23:21.1 7:32/M
6 Kevin Merrick 248 33 109 23:32.8 7:35/M
7 Aaron Smith Spartans 313 33 130 24:22.4 7:52/M
8 Daniel McLean 244 32 137 24:57.4 8:03/M
9 Lucas Siron 310 32 305 42:43.2 13:47/M
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sean Mick Runwell 364 38 34 19:26.3 6:16/M
2 Andrew Tawitz Spartans 417 35 49 20:35.0 6:38/M
3 Matthew House 439 35 83 22:30.2 7:15/M
4 Jack Tolliver 337 35 101 23:13.4 7:29/M
5 Kevin Fox 169 36 104 23:21.7 7:32/M
6 George Patrylak 271 39 115 23:47.4 7:40/M
7 Brad Ambrose 426 37 142 25:19.8 8:10/M
8 Matt Riggins 384 38 177 27:15.3 8:47/M
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Baca 111 43 55 20:50.0 6:43/M
2 John Burse 406 43 124 24:07.0 7:47/M
3 Chris Fulkerson 393 41 132 24:28.2 7:54/M
4 Matt Keller 218 42 138 25:04.9 8:05/M
5 Brian Baca 110 40 159 26:27.1 8:32/M
6 Aaron Byron 131 40 173 27:08.9 8:45/M
7 Joe Poole 284 43 184 27:35.8 8:54/M
8 Eric Frisbee 427 44 193 28:09.4 9:05/M
9 Chris Lein 226 41 200 28:37.7 9:14/M
10 Darren Nelson 264 42 202 28:41.5 9:15/M
11 Lanny Smith Team Smitty 316 41 236 30:59.7 10:00/M
12 Dave Puchs,uchar 449 43 250 32:43.7 10:33/M
13 John Foreman 166 41 271 35:25.7 11:25/M
14 Jim Yount 356 42 276 36:09.4 11:40/M
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jon Burnett 401 47 61 21:05.5 6:48/M
2 Keith Riechmann 293 45 91 22:45.8 7:20/M
3 Alan Elfrink 435 46 110 23:35.2 7:36/M
4 Matt Ferris 164 48 148 25:47.7 8:19/M
5 Bob Lavelle 378 46 167 26:44.2 8:37/M
6 Manish Mathur 239 45 189 27:52.3 8:59/M
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elton Dintelman 152 54 203 28:41.8 9:15/M
2 Michael Mulligan 259 51 220 29:48.9 9:37/M
3 Jeff Watson 350 51 225 30:09.6 9:44/M
4 Stephen Spencer 321 53 240 31:24.7 10:08/M
5 Mark V. Ryan 409 51 258 33:58.9 10:57/M
6 John Twombly 434 51 302 42:11.2 13:36/M
7 Fred Schoenthal 359 52 308 42:54.8 13:50/M
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sam Nesbit 266 56 75 22:07.0 7:08/M
2 Bill Doerr 153 59 80 22:22.5 7:13/M
3 Ron Haglof 186 55 85 22:32.4 7:16/M
4 Keith Timmins 335 59 92 22:47.8 7:21/M
5 Jeff Hoyt 373 57 99 23:03.6 7:26/M
6 James Ladd 225 59 155 26:15.8 8:28/M
7 Doug Hargis 188 55 181 27:25.1 8:51/M
8 William Rodgers 295 55 247 32:16.8 10:25/M
9 Gary Payne 273 56 262 34:07.7 11:00/M
10 Paul Beattie 447 55 282 36:26.4 11:45/M
Top

Male 60 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Dickey 151 60 145 25:22.1 8:11/M
2 Mike Reinhardt 291 68 154 26:14.3 8:28/M
3 John Kalmer 212 60 161 26:32.9 8:34/M
4 Don Oplt 269 62 242 31:32.6 10:10/M
5 Bob Bellora 390 64 285 37:24.0 12:04/M
6 Patrick Corkery 144 65 303 42:41.7 13:46/M
 

Clydesdale

Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Birkner 123 37 1 22:04.7 7:07/M
2 Josh Bradford 126 31 2 23:44.4 7:39/M
3 Mark Goerger 179 48 3 26:11.5 8:27/M
Top

Male 99 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Lochmann 229 32 4 26:59.8 8:42/M
2 Paul Dunk 159 37 5 27:38.8 8:55/M
3 James Taylor 328 53 6 28:05.8 9:04/M
4 Nathaniel Harty 193 34 7 28:41.5 9:15/M
5 Martin Peterman 278 57 8 29:11.1 9:25/M
6 David Hauck 194 48 9 30:08.2 9:43/M
7 Josh Troeckler 339 38 10 31:34.1 10:11/M
8 Derrick Berry 121 31 11 31:35.2 10:11/M
9 Henry Mendoza 400 39 12 32:22.1 10:26/M
10 Musonda Kapatamoyo 213 42 13 33:01.2 10:39/M
11 Logan Anderson 104 17 14 39:17.0 12:40/M
12 Adrik Madrid 234 13 15 42:44.4 13:47/M