Thin Mint Sprint 5K Obstacle Course

Age Group Results

June 07, 2014


Results by Final Lap Race Management


Men: Top Finishers 6-12 13-18 19-29 30-40 41-50 51-60
Women: Top Finishers 6-12 13-18 19-29 30-40 41-50

5K Obstacle Course

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Shannon Cole Greenfield IL 21 35 7 33:35.8 33:38.5 10:51/M
Top

Female 6 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sarah Lange Edwardsville IL 212 11 18 46:36.8 46:41.0 15:04/M
2 Alyssa Junkins O'Fallon IL 208 10 32 55:02.5 55:07.5 17:47/M
Top

Female 13 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ashley Massalone 95 18 23 47:51.7 47:55.1 15:27/M
Top

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katie Richards Moro IL 220 23 13 38:51.2 38:55.9 12:33/M
2 Janelle Dittrich Glen Carbon IL 204 28 14 38:51.4 38:55.9 12:33/M
3 Katie Dauksch Bunker Hill IL 202 25 17 45:28.1 45:30.6 14:41/M
Top

Female 30 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michelle Dunham Plainview IL 31 40 10 36:32.2 36:34.6 11:48/M
2 Cathy Kelly Edwardsville IL 211 36 20 46:39.7 46:43.3 15:04/M
3 Amanda Scoughton Scott Air Force Base IL 80 37 26 52:02.4 52:08.9 16:49/M
Top

Female 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Patrice Gouy Edwardsville IL 205 44 16 44:19.8 44:26.0 14:20/M
2 Lisa Fowler East Alton IL 34 48 22 47:51.0 47:54.5 15:27/M
3 Janet Huffstutler Edwardsville IL 48 45 37 1:04:33.0 1:04:45.2 20:53/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kevin Reiseck East Alton IL 73 41 1 25:42.9 25:44.6 8:18/M
Top

Male 6 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tanner Stinnett Fairview Heights IL 223 9 8 33:48.9 33:51.2 10:55/M
Top

Male 13 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tyson Keene Collinsville IL 210 13 3 28:42.9 28:48.1 9:17/M
2 Spencer Pysz Collinsville IL 218 13 5 31:10.8 31:15.5 10:05/M
3 Bennett Pysz Collinsville IL 217 17 6 31:13.6 31:18.3 10:06/M
Top

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 BEN SPRINGER Godfrey IL 237 25 15 44:14.7 44:17.7 14:17/M
2 Jake Lipe Edwardsville IL 58 29 21 46:41.5 46:50.0 15:06/M
3 Brad Stone 235 28 36 1:00:54.8 1:00:58.7 19:40/M
Top

Male 30 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Roger Ernst Wood River IL 33 30 2 26:35.7 26:37.2 8:35/M
2 Jack Tollkiver Edwardsville IL 87 35 4 28:54.4 28:56.9 9:20/M
3 Carl Rydstrom O'Fallon IL 76 38 9 34:01.3 34:05.0 11:00/M
Top

Male 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Scott Stinnett Fairview Heights IL 222 43 11 36:47.6 36:50.0 11:53/M
2 George Bernier Scott Air Force Base IL 201 50 27 52:02.9 52:09.1 16:49/M
3 Jay Junkins O'Fallon IL 209 44 31 55:02.1 55:07.5 17:47/M
Top

Male 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jim Hoggatt Troy IL 104 54 34 56:24.0 56:28.7 18:13/M