IESA XC Class 2A Sectionals

October 12, 2019


Results by Final Lap Race Management

Table of Contents

Finish List - Boys - Boy's Race - IESA Class 2 XC Sectionals
Team Summary - Boys - Boy's Race - IESA Class 2 XC Sectionals
Team Detail - Boys - Boy's Race - IESA Class 2 XC Sectionals
Top

Overall Finish List - Boys

Boy's Race

IESA Class 2 XC Sectionals


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    185  Isaac Crumrine        Riverton                                11:08.5  5:34/M        
    2  (< 5)    183  Camden Quarton        Litchfield                              11:55.1  5:58/M        
    3      2    160  Devonta Ellard        East St. Louis Lincoln                  12:08.5  6:04/M        
    4      3    120  D.j. Dutton           Bethalto Trimpe                         12:10.7  6:05/M        
    5      4    105  Bryan Lamb            Auburn JHS at Divernon                  12:12.3  6:06/M        
    6      5    108  Jovan Richmond        Auburn JHS at Divernon                  12:15.8  6:08/M        
    7      6    141  William Meyer         Carlinville                             12:22.5  6:11/M        
    8      7    189  Griffin Hartlaub      Riverton                                12:28.3  6:14/M        
    9      8    122  Caden Heston          Bethalto Trimpe                         12:30.6  6:15/M        
   10      9    101  Jacob Barth           Auburn JHS at Divernon                  12:33.9  6:17/M        
   11     10    109  Wyatt Thurman         Auburn JHS at Divernon                  12:34.2  6:17/M        
   12     11    197  Jack Arends           Rochester                               12:34.6  6:17/M        
   13     12    201  Adan Nieves           Rochester                               12:40.1  6:20/M        
   14     13    125  Lucas Naugle          Bethalto Trimpe                         12:47.3  6:24/M        
   15     14    138  Matthew Dunn          Carlinville                             12:49.1  6:25/M        
   16     15    202  George Oliver         Rochester                               12:50.3  6:25/M        
   17     16    103  Clayton Kessler       Auburn JHS at Divernon                  12:51.8  6:26/M        
   18     17    161  Ladarius Estes        East St. Louis Lincoln                  12:54.7  6:27/M        
   19     18    166  Cortez Sanders        East St. Louis Lincoln                  12:54.9  6:27/M        
   20     19    106  Maddux McQuality      Auburn JHS at Divernon                  12:55.1  6:28/M        
   21  (< 5)    227  Khorbin Gregory       Springfield Grant                       13:00.4  6:30/M        
   22     20    219  Anthony Hardin        Roxana                                  13:03.5  6:32/M        
   23     21    121  Justice Eldridge      Bethalto Trimpe                         13:09.5  6:35/M        
   24     22    284  Rhyse Rucker          Staunton                                13:12.8  6:36/M        
   25     23    258  Grant Blackburn       Springfield St Agnes                    13:12.8  6:36/M        
   26     24    146  Samuel Wilson         Carlinville                             13:13.1  6:37/M        
   27     25    280  Thomas Ogata          Staunton                                13:13.3  6:37/M        
   28  (< 5)    293  Paul Nichols          Wood River Lewis & Clark                13:18.8  6:39/M        
   29     26    259  Lincoln Brady         Springfield St Agnes                    13:18.9  6:39/M        
   30     27    278  Trey Luketich         Staunton                                13:21.8  6:41/M        
   31     28    249  Luke Milliman         Springfield Lincoln                     13:23.7  6:42/M        
   32     29    145  Tyler Summers         Carlinville                             13:24.8  6:42/M        
   33     30    262  Michael Johnson       Springfield St Agnes                    13:27.1  6:44/M        
   34     31    217  Isaac Flener          Roxana                                  13:28.1  6:44/M        
   35     32    247  Carter Kruse          Springfield Lincoln                     13:31.0  6:46/M        
   36     33    241  Clayton Borah         Springfield Lincoln                     13:35.0  6:48/M        
   37     34    188  Gradyn Hartlaub       Riverton                                13:35.5  6:48/M        
   38     35    164  Raymond Otis          East St. Louis Lincoln                  13:37.5  6:49/M        
   39     36    264  Owen Neff             Springfield St Agnes                    13:38.6  6:49/M        
   40     37    281  Nathan Oller          Staunton                                13:41.0  6:51/M        
   41     38    232  Derrick Davis         Springfield Jefferson                   13:42.2  6:51/M        
   42     39    204  Jack Reid             Rochester                               13:43.9  6:52/M        
   43     40    126  Mason Walker          Bethalto Trimpe                         13:44.4  6:52/M        
   44     41    206  Brayden Trello        Rochester                               13:44.9  6:52/M        
   45     42    245  Alex Hockenyos        Springfield Lincoln                     13:47.7  6:54/M        
   46     43    265  Jude O'Brien          Springfield St Agnes                    13:49.4  6:55/M        
   47     44    248  Jaden Kuntz           Springfield Lincoln                     13:50.4  6:55/M        
   48     45    198  Benjamin Armbruster   Rochester                               13:52.5  6:56/M        
   49     46    123  Patrick Jaeggi        Bethalto Trimpe                         13:53.4  6:57/M        
   50     47    244  Alex Heyen            Springfield Lincoln                     13:54.3  6:57/M        
   51  (< 5)    174  Simeon Luedtke        Girard North Mac                        13:54.8  6:57/M        
   52     48    162  Qwilee Holmes         East St. Louis Lincoln                  13:59.0  7:00/M        
   53     49    102  Carson Devine         Auburn JHS at Divernon                  14:02.7  7:01/M        
   54     50    187  Cole Endres           Riverton                                14:05.8  7:03/M        
   55     51    260  Colin Curry           Springfield St Agnes                    14:07.8  7:04/M        
   56     52    266  William Pittman       Springfield St Agnes                    14:08.5  7:04/M        
   57     53    205  Curtis Roselle        Rochester                               14:22.4  7:11/M        
   58     54    279  Michael Matesa        Staunton                                14:28.6  7:14/M        
   59     55    118  Jacob Cranford        Bethalto Trimpe                         14:30.2  7:15/M        
   60     56    222  Erick Scroggins       Roxana                                  14:37.2  7:19/M        
   61     57    140  Jack Goby             Carlinville                             14:49.2  7:25/M        
   62     58    282  Ashton Rizzi          Staunton                                14:50.9  7:25/M        
   63     59    250  Lucas Trimmer         Springfield Lincoln                     15:00.4  7:30/M        
   64     60    165  Jaidon Pelly          East St. Louis Lincoln                  15:09.7  7:35/M        
   65     61    137  Alexander Behme       Carlinville                             15:12.8  7:36/M        
   66     62    144  Evan Starr            Carlinville                             15:24.0  7:42/M        
   67     63    159  Mikell Deboise        East St. Louis Lincoln                  15:26.1  7:43/M        
   68     64    236  Adrian Nevarez        Springfield Jefferson                   15:36.7  7:48/M        
   69     65    220  Hunter Ponce          Roxana                                  15:42.7  7:51/M        
   70     66    234  Carter Hernandez      Springfield Jefferson                   16:08.9  8:04/M        
   71  (< 5)    291  Austin Bock           Wood River Lewis & Clark                16:20.6  8:10/M        
   72     67    235  Chance Howard         Springfield Jefferson                   16:21.6  8:11/M        
   73     68    283  Henry Roller          Staunton                                16:23.5  8:12/M        
   74     69    223  Eithen Weigler        Roxana                                  16:48.8  8:24/M        
   75     70    221  Daniel Scroggins      Roxana                                  16:58.3  8:29/M        
   76     71    184  Lucas Beatty          Riverton                                17:02.3  8:31/M        
   77     72    231  Jveon Bailey          Springfield Jefferson                   17:07.9  8:34/M        
   78  (< 5)    292  Landon Bomkamp        Wood River Lewis & Clark                17:16.6  8:38/M        
   79  (< 5)    175  Liam Spooner          Girard North Mac                        18:51.9  9:26/M        
   80  (< 5)    173  Russel Creasey        Girard North Mac                        18:53.1  9:27/M        
   81     73    233  Zamarion Heard        Springfield Jefferson                   22:20.1 11:10/M        
Top

Team Summary Report - Boys

Boy's Race

IESA Class 2 XC Sectionals


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Auburn JHS at Divernon                 44               4   5   9  10  16  19  49         
        Top  5 Times: 1:02:28.0
        Average Time: 12:29.6

    2 Bethalto Trimpe                        85               3   8  13  21  40  46  55         
        Top  5 Times: 1:04:22.6
        Average Time: 12:52.5

    3 Rochester                             118              11  12  15  39  41  45  53         
        Top  5 Times: 1:05:34.0
        Average Time: 13:06.8

    4 East St. Louis Lincoln                120               2  17  18  35  48  60  63         
        Top  5 Times: 1:05:34.7
        Average Time: 13:06.9

    5 Carlinville                           130               6  14  24  29  57  61  62         
        Top  5 Times: 1:06:38.8
        Average Time: 13:19.7

    6 Springfield St Agnes                  158              23  26  30  36  43  51  52         
        Top  5 Times: 1:07:26.9
        Average Time: 13:29.3

    7 Riverton                              163               1   7  34  50  71                 
        Top  5 Times: 1:08:20.6
        Average Time: 13:40.1

    8 Staunton                              165              22  25  27  37  54  58  68         
        Top  5 Times: 1:07:57.7
        Average Time: 13:35.5

    9 Springfield Lincoln                   179              28  32  33  42  44  47  59         
        Top  5 Times: 1:08:08.0
        Average Time: 13:37.6

   10 Roxana                                241              20  31  56  65  69  70             
        Top  5 Times: 1:13:40.5
        Average Time: 14:44.1

   11 Springfield Jefferson                 307              38  64  66  67  72  73             
        Top  5 Times: 1:18:57.5
        Average Time: 15:47.5

 Inc. Litchfield                           1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Wood River Lewis & Clark             3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Springfield Grant                    1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Girard North Mac                     3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Top

Detail Team Results - Boys

Boy's Race

IESA Class 2 XC Sectionals

Auburn JHS at Divernon    Finish Position -     1

  Team Score (places):  44  Team Score (times):    1:02:28.0   Average Time: 12:29.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    105  Bryan Lamb                      4            4        12:12.3      12:12.3      1:03.8
    2    108  Jovan Richmond                  5            9        12:15.8      24:28.1      1:07.3
    3    101  Jacob Barth                     9           18        12:33.9      37:02.0      1:25.4
    4    109  Wyatt Thurman                  10           28        12:34.2      49:36.2      1:25.7
    5    103  Clayton Kessler                16           44        12:51.8    1:02:28.0      1:43.3
    6    106  Maddux McQuality               19           63        12:55.1    1:15:23.2      1:46.6
    7    102  Carson Devine                  49          112        14:02.7    1:29:26.0      2:54.2

Bethalto Trimpe    Finish Position -     2

  Team Score (places):  85  Team Score (times):    1:04:22.6   Average Time: 12:52.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    120  D.j. Dutton                     3            3        12:10.7      12:10.7      1:02.2
    2    122  Caden Heston                    8           11        12:30.6      24:41.3      1:22.1
    3    125  Lucas Naugle                   13           24        12:47.3      37:28.6      1:38.8
    4    121  Justice Eldridge               21           45        13:09.5      50:38.2      2:01.0
    5    126  Mason Walker                   40           85        13:44.4    1:04:22.6      2:35.9
    6    123  Patrick Jaeggi                 46          131        13:53.4    1:18:16.1      2:44.9
    7    118  Jacob Cranford                 55          186        14:30.2    1:32:46.4      3:21.7

Rochester    Finish Position -     3

  Team Score (places): 118  Team Score (times):    1:05:34.0   Average Time: 13:06.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    197  Jack Arends                    11           11        12:34.6      12:34.6      1:26.1
    2    201  Adan Nieves                    12           23        12:40.1      25:14.8      1:31.6
    3    202  George Oliver                  15           38        12:50.3      38:05.1      1:41.8
    4    204  Jack Reid                      39           77        13:43.9      51:49.1      2:35.4
    5    206  Brayden Trello                 41          118        13:44.9    1:05:34.0      2:36.4
    6    198  Benjamin Armbruster            45          163        13:52.5    1:19:26.6      2:44.0
    7    205  Curtis Roselle                 53          216        14:22.4    1:33:49.0      3:13.9

East St. Louis Lincoln    Finish Position -     4

  Team Score (places): 120  Team Score (times):    1:05:34.7   Average Time: 13:06.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    160  Devonta Ellard                  2            2        12:08.5      12:08.5      1:00.0
    2    161  Ladarius Estes                 17           19        12:54.7      25:03.3      1:46.2
    3    166  Cortez Sanders                 18           37        12:54.9      37:58.2      1:46.4
    4    164  Raymond Otis                   35           72        13:37.5      51:35.7      2:29.0
    5    162  Qwilee Holmes                  48          120        13:59.0    1:05:34.7      2:50.4
    6    165  Jaidon Pelly                   60          180        15:09.7    1:20:44.5      4:01.2
    7    159  Mikell Deboise                 63          243        15:26.1    1:36:10.6      4:17.6

Carlinville    Finish Position -     5

  Team Score (places): 130  Team Score (times):    1:06:38.8   Average Time: 13:19.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    141  William Meyer                   6            6        12:22.5      12:22.5      1:14.0
    2    138  Matthew Dunn                   14           20        12:49.1      25:11.6      1:40.5
    3    146  Samuel Wilson                  24           44        13:13.1      38:24.7      2:04.5
    4    145  Tyler Summers                  29           73        13:24.8      51:49.5      2:16.3
    5    140  Jack Goby                      57          130        14:49.2    1:06:38.8      3:40.7
    6    137  Alexander Behme                61          191        15:12.8    1:21:51.7      4:04.3
    7    144  Evan Starr                     62          253        15:24.0    1:37:15.7      4:15.5

Springfield St Agnes    Finish Position -     6

  Team Score (places): 158  Team Score (times):    1:07:26.9   Average Time: 13:29.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    258  Grant Blackburn                23           23        13:12.8      13:12.8      2:04.3
    2    259  Lincoln Brady                  26           49        13:18.9      26:31.7      2:10.4
    3    262  Michael Johnson                30           79        13:27.1      39:58.8      2:18.6
    4    264  Owen Neff                      36          115        13:38.6      53:37.4      2:30.1
    5    265  Jude O'Brien                   43          158        13:49.4    1:07:26.9      2:40.9
    6    260  Colin Curry                    51          209        14:07.8    1:21:34.7      2:59.3
    7    266  William Pittman                52          261        14:08.5    1:35:43.3      3:00.0

Riverton    Finish Position -     7

  Team Score (places): 163  Team Score (times):    1:08:20.6   Average Time: 13:40.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    185  Isaac Crumrine                  1            1        11:08.5      11:08.5      0:00.0
    2    189  Griffin Hartlaub                7            8        12:28.3      23:36.9      1:19.8
    3    188  Gradyn Hartlaub                34           42        13:35.5      37:12.4      2:27.0
    4    187  Cole Endres                    50           92        14:05.8      51:18.2      2:57.2
    5    184  Lucas Beatty                   71          163        17:02.3    1:08:20.6      5:53.8

Staunton    Finish Position -     8

  Team Score (places): 165  Team Score (times):    1:07:57.7   Average Time: 13:35.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    284  Rhyse Rucker                   22           22        13:12.8      13:12.8      2:04.3
    2    280  Thomas Ogata                   25           47        13:13.3      26:26.1      2:04.7
    3    278  Trey Luketich                  27           74        13:21.8      39:47.9      2:13.3
    4    281  Nathan Oller                   37          111        13:41.0      53:29.0      2:32.5
    5    279  Michael Matesa                 54          165        14:28.6    1:07:57.7      3:20.1
    6    282  Ashton Rizzi                   58          223        14:50.9    1:22:48.6      3:42.4
    7    283  Henry Roller                   68          291        16:23.5    1:39:12.2      5:15.0

Springfield Lincoln    Finish Position -     9

  Team Score (places): 179  Team Score (times):    1:08:08.0   Average Time: 13:37.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    249  Luke Milliman                  28           28        13:23.7      13:23.7      2:15.2
    2    247  Carter Kruse                   32           60        13:31.0      26:54.7      2:22.5
    3    241  Clayton Borah                  33           93        13:35.0      40:29.8      2:26.5
    4    245  Alex Hockenyos                 42          135        13:47.7      54:17.5      2:39.2
    5    248  Jaden Kuntz                    44          179        13:50.4    1:08:08.0      2:41.9
    6    244  Alex Heyen                     47          226        13:54.3    1:22:02.3      2:45.7
    7    250  Lucas Trimmer                  59          285        15:00.4    1:37:02.7      3:51.8

Roxana    Finish Position -    10

  Team Score (places): 241  Team Score (times):    1:13:40.5   Average Time: 14:44.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    219  Anthony Hardin                 20           20        13:03.5      13:03.5      1:55.0
    2    217  Isaac Flener                   31           51        13:28.1      26:31.6      2:19.6
    3    222  Erick Scroggins                56          107        14:37.2      41:08.9      3:28.7
    4    220  Hunter Ponce                   65          172        15:42.7      56:51.6      4:34.1
    5    223  Eithen Weigler                 69          241        16:48.8    1:13:40.5      5:40.3
    6    221  Daniel Scroggins               70          311        16:58.3    1:30:38.8      5:49.8

Springfield Jefferson    Finish Position -    11

  Team Score (places): 307  Team Score (times):    1:18:57.5   Average Time: 15:47.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    232  Derrick Davis                  38           38        13:42.2      13:42.2      2:33.7
    2    236  Adrian Nevarez                 64          102        15:36.7      29:19.0      4:28.2
    3    234  Carter Hernandez               66          168        16:08.9      45:27.9      5:00.4
    4    235  Chance Howard                  67          235        16:21.6    1:01:49.5      5:13.1
    5    231  Jveon Bailey                   72          307        17:07.9    1:18:57.5      5:59.4
    6    233  Zamarion Heard                 73          380        22:20.1    1:41:17.6     11:11.6

Litchfield    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    183  Camden Quarton              Less Than  5           11:55.1      11:55.1      0:46.5

Wood River Lewis & Clark    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    293  Paul Nichols                Less Than  5           13:18.8      13:18.8      2:10.3
    2    291  Austin Bock                 Less Than  5           16:20.6      29:39.4      5:12.1
    3    292  Landon Bomkamp              Less Than  5           17:16.6      46:56.1      6:08.1

Springfield Grant    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    227  Khorbin Gregory             Less Than  5           13:00.4      13:00.4      1:51.9

Girard North Mac    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    174  Simeon Luedtke              Less Than  5           13:54.8      13:54.8      2:46.3
    2    175  Liam Spooner                Less Than  5           18:51.9      32:46.8      7:43.4
    3    173  Russel Creasey              Less Than  5           18:53.1      51:40.0      7:44.6