IESA XC Class 2A Sectionals

October 12, 2019


Results by Final Lap Race Management

Table of Contents

Finish List - Girls - Girl's Race - IESA Class 2 XC Sectionals
Team Summary - Girls - Girl's Race - IESA Class 2 XC Sectionals
Team Detail - Girls - Girl's Race - IESA Class 2 XC Sectionals
Top

Overall Finish List - Girls

Girl's Race

IESA Class 2 XC Sectionals


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    129  Avari Combes          Bethalto Trimpe                         13:16.3  6:38/M        
    2      2    212  Natalie Nichols       Rochester                               13:18.4  6:39/M        
    3      3    270  Margaret Fleischli    Springfield St Agnes                    13:24.3  6:42/M        
    4      4    271  Grayson Hady          Springfield St Agnes                    13:25.5  6:43/M        
    5      5    116  Katie Pace            Auburn JHS at Divernon                  13:30.3  6:45/M        
    6      6    133  Delaney Griffin       Bethalto Trimpe                         13:30.5  6:45/M        
    7  (< 5)    224  Laynie Gehrs          Roxana                                  13:30.5  6:45/M        
    8      7    274  Alice Londrigan       Springfield St Agnes                    13:40.3  6:50/M        
    9      8    111  Rylee Chelbian        Auburn JHS at Divernon                  13:41.5  6:51/M        
   10      9    132  Kinley Govero         Bethalto Trimpe                         13:50.6  6:55/M        
   11     10    277  Reese Watson          Springfield St Agnes                    13:58.4  6:59/M        
   12     11    273  Alison Klinner        Springfield St Agnes                    14:01.0  7:01/M        
   13     12    128  Meredith Brueckner    Bethalto Trimpe                         14:19.3  7:10/M        
   14     13    112  Emily Dennis          Auburn JHS at Divernon                  14:25.7  7:13/M        
   15     14    152  Faith Martin          Carlinville                             14:26.5  7:13/M        
   16  (< 5)    196  Brandy Petitt         Riverton                                14:37.5  7:19/M        
   17     15    136  Claire Shaw           Bethalto Trimpe                         14:47.4  7:24/M        
   18  (< 5)    229  Kyis Kinnel           Springfield Grant                       14:53.0  7:27/M        
   19     16    275  Miriam O'Brien        Springfield St Agnes                    14:53.8  7:27/M        
   20     17    272  Emma Johnson          Springfield St Agnes                    15:02.6  7:31/M        
   21  (< 5)    167  Ramiya Hawkins        East St. Louis Lincoln                  15:07.0  7:34/M        
   22  (< 5)    195  Bailey Johnson        Riverton                                15:10.1  7:35/M        
   23     18    130  Marlee Durbin         Bethalto Trimpe                         15:11.2  7:36/M        
   24     19    114  Cambrey Hedges        Auburn JHS at Divernon                  15:12.2  7:36/M        
   25     20    149  Lillian Foiles        Carlinville                             15:14.3  7:37/M        
   26     21    147  Emily Barbre          Carlinville                             15:14.4  7:37/M        
   27     22    257  Nola Sommer           Springfield Lincoln                     15:19.6  7:40/M        
   28     23    148  Josephine Foiles      Carlinville                             15:23.6  7:42/M        
   29     24    214  Lacy Steck            Rochester                               15:25.2  7:43/M        
   30  (< 5)    194  Jordyn Durham         Riverton                                15:26.1  7:43/M        
   31     25    117  Ivyee Reynolds        Auburn JHS at Divernon                  15:30.2  7:45/M        
   32     26    151  Kallie Kimbro         Carlinville                             15:34.1  7:47/M        
   33     27    182  Naomi Luedtke         Girard North Mac                        15:43.2  7:52/M        
   34     28    215  Lucy Tucker           Rochester                               15:49.3  7:55/M        
   35  (< 5)    289  Mallory Lucykow       Staunton                                15:54.6  7:57/M        
   36  (< 5)    286  Gianna Bianco         Staunton                                15:57.7  7:59/M        
   37     29    211  Caroline Nichols      Rochester                               16:03.0  8:02/M        
   38     30    252  Kamryn Hoffman        Springfield Lincoln                     16:06.1  8:03/M        
   39     31    210  Isabella Maggiore     Rochester                               16:07.0  8:04/M        
   40     32    208  Jillian Conlon        Rochester                               16:07.2  8:04/M        
   41     33    253  Olivia Kell           Springfield Lincoln                     16:10.2  8:05/M        
   42     34    177  Addison Earley        Girard North Mac                        16:10.5  8:05/M        
   43     35    254  Akeelah Knox          Springfield Lincoln                     16:27.8  8:14/M        
   44  (< 5)    192  Kierra Barber         Riverton                                16:40.5  8:20/M        
   45     36    113  Emme Divjak           Auburn JHS at Divernon                  16:44.8  8:22/M        
   46     37    154  Samantha Scott        Carlinville                             16:48.5  8:24/M        
   47     38    209  Claire Flatt          Rochester                               16:55.3  8:28/M        
   48     39    156  Jessica Strubbe       Carlinville                             17:00.6  8:30/M        
   49     40    135  Shelby Quick          Bethalto Trimpe                         17:14.6  8:37/M        
   50  (< 5)    226  Ariel Raymer          Roxana                                  17:17.2  8:39/M        
   51  (< 5)    287  Bryanna Langer        Staunton                                17:17.8  8:39/M        
   52  (< 5)    230  Lily Smith            Springfield Grant                       17:35.6  8:48/M        
   53     41    256  Katherine Minch       Springfield Lincoln                     17:36.2  8:48/M        
   54     42    178  Fynlee Hart           Girard North Mac                        17:36.7  8:48/M        
   55     43    255  Rayna Kruger          Springfield Lincoln                     17:38.4  8:49/M        
   56  (< 5)    228  Abigale Edwards       Springfield Grant                       17:42.0  8:51/M        
   57  (< 5)    225  Kendra Mason          Roxana                                  17:47.0  8:54/M        
   58  (< 5)    237  Isobel Maxey          Springfield Jefferson                   17:52.3  8:56/M        
   59     44    251  Grace Anselment       Springfield Lincoln                     18:40.2  9:20/M        
   60     45    181  Hallie Lomelino       Girard North Mac                        19:01.5  9:31/M        
   61  (< 5)    297  Kaidence Reef         Wood River Lewis & Clark                19:14.7  9:37/M        
   62  (< 5)    296  Jayde Kassler         Wood River Lewis & Clark                19:18.3  9:39/M        
   63  (< 5)    238  Desiree McCullum      Springfield Jefferson                   19:27.5  9:44/M        
   64  (< 5)    240  Talaya Williams       Springfield Jefferson                   19:30.6  9:45/M        
   65  (< 5)    295  Camey Adams           Wood River Lewis & Clark                19:48.9  9:54/M        
   66     46    176  Olivia Dowell         Girard North Mac                        20:23.2 10:12/M        
   67  (< 5)    290  Olivia Matesa         Staunton                                20:32.6 10:16/M        
   68     47    180  Cassie Loftis         Girard North Mac                        20:45.2 10:23/M        
   69     48    179  Kalissa Johnson       Girard North Mac                        24:47.8 12:24/M        
Top

Team Summary Report - Girls

Girl's Race

IESA Class 2 XC Sectionals


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Springfield St Agnes                   35               3   4   7  10  11  16  17         
        Top  5 Times: 1:08:29.6
        Average Time: 13:41.9

    2 Bethalto Trimpe                        43               1   6   9  12  15  18  40         
        Top  5 Times: 1:09:44.4
        Average Time: 13:56.8

    3 Auburn JHS at Divernon                 70               5   8  13  19  25  36             
        Top  5 Times: 1:12:20.1
        Average Time: 14:28.0

    4 Carlinville                           104              14  20  21  23  26  37  39         
        Top  5 Times: 1:15:53.2
        Average Time: 15:10.6

    5 Rochester                             114               2  24  28  29  31  32  38         
        Top  5 Times: 1:16:43.1
        Average Time: 15:20.6

    6 Springfield Lincoln                   161              22  30  33  35  41  43  44         
        Top  5 Times: 1:21:40.1
        Average Time: 16:20.0

    7 Girard North Mac                      194              27  34  42  45  46  47  48         
        Top  5 Times: 1:28:55.3
        Average Time: 17:47.0

 Inc. Staunton                             4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Roxana                               3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Wood River Lewis & Clark             3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. East St. Louis Lincoln               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Riverton                             4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Springfield Grant                    3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Springfield Jefferson                3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Top

Detail Team Results - Girls

Girl's Race

IESA Class 2 XC Sectionals

Springfield St Agnes    Finish Position -     1

  Team Score (places):  35  Team Score (times):    1:08:29.6   Average Time: 13:41.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    270  Margaret Fleischli              3            3        13:24.3      13:24.3      0:07.9
    2    271  Grayson Hady                    4            7        13:25.5      26:49.8      0:09.1
    3    274  Alice Londrigan                 7           14        13:40.3      40:30.1      0:23.9
    4    277  Reese Watson                   10           24        13:58.4      54:28.6      0:42.1
    5    273  Alison Klinner                 11           35        14:01.0    1:08:29.6      0:44.6
    6    275  Miriam O'Brien                 16           51        14:53.8    1:23:23.5      1:37.5
    7    272  Emma Johnson                   17           68        15:02.6    1:38:26.1      1:46.2

Bethalto Trimpe    Finish Position -     2

  Team Score (places):  43  Team Score (times):    1:09:44.4   Average Time: 13:56.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    129  Avari Combes                    1            1        13:16.3      13:16.3      0:00.0
    2    133  Delaney Griffin                 6            7        13:30.5      26:46.9      0:14.1
    3    132  Kinley Govero                   9           16        13:50.6      40:37.5      0:34.2
    4    128  Meredith Brueckner             12           28        14:19.3      54:56.9      1:02.9
    5    136  Claire Shaw                    15           43        14:47.4    1:09:44.4      1:31.0
    6    130  Marlee Durbin                  18           61        15:11.2    1:24:55.6      1:54.8
    7    135  Shelby Quick                   40          101        17:14.6    1:42:10.3      3:58.2

Auburn JHS at Divernon    Finish Position -     3

  Team Score (places):  70  Team Score (times):    1:12:20.1   Average Time: 14:28.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    116  Katie Pace                      5            5        13:30.3      13:30.3      0:13.9
    2    111  Rylee Chelbian                  8           13        13:41.5      27:11.8      0:25.1
    3    112  Emily Dennis                   13           26        14:25.7      41:37.5      1:09.3
    4    114  Cambrey Hedges                 19           45        15:12.2      56:49.8      1:55.8
    5    117  Ivyee Reynolds                 25           70        15:30.2    1:12:20.1      2:13.9
    6    113  Emme Divjak                    36          106        16:44.8    1:29:04.9      3:28.4

Carlinville    Finish Position -     4

  Team Score (places): 104  Team Score (times):    1:15:53.2   Average Time: 15:10.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    152  Faith Martin                   14           14        14:26.5      14:26.5      1:10.1
    2    149  Lillian Foiles                 20           34        15:14.3      29:40.9      1:57.9
    3    147  Emily Barbre                   21           55        15:14.4      44:55.3      1:58.0
    4    148  Josephine Foiles               23           78        15:23.6    1:00:19.0      2:07.2
    5    151  Kallie Kimbro                  26          104        15:34.1    1:15:53.2      2:17.7
    6    154  Samantha Scott                 37          141        16:48.5    1:32:41.7      3:32.2
    7    156  Jessica Strubbe                39          180        17:00.6    1:49:42.3      3:44.2

Rochester    Finish Position -     5

  Team Score (places): 114  Team Score (times):    1:16:43.1   Average Time: 15:20.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    212  Natalie Nichols                 2            2        13:18.4      13:18.4      0:02.0
    2    214  Lacy Steck                     24           26        15:25.2      28:43.7      2:08.8
    3    215  Lucy Tucker                    28           54        15:49.3      44:33.0      2:32.9
    4    211  Caroline Nichols               29           83        16:03.0    1:00:36.1      2:46.6
    5    210  Isabella Maggiore              31          114        16:07.0    1:16:43.1      2:50.6
    6    208  Jillian Conlon                 32          146        16:07.2    1:32:50.3      2:50.8
    7    209  Claire Flatt                   38          184        16:55.3    1:49:45.7      3:39.0

Springfield Lincoln    Finish Position -     6

  Team Score (places): 161  Team Score (times):    1:21:40.1   Average Time: 16:20.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    257  Nola Sommer                    22           22        15:19.6      15:19.6      2:03.2
    2    252  Kamryn Hoffman                 30           52        16:06.1      31:25.8      2:49.8
    3    253  Olivia Kell                    33           85        16:10.2      47:36.0      2:53.8
    4    254  Akeelah Knox                   35          120        16:27.8    1:04:03.9      3:11.4
    5    256  Katherine Minch                41          161        17:36.2    1:21:40.1      4:19.8
    6    255  Rayna Kruger                   43          204        17:38.4    1:39:18.5      4:22.0
    7    251  Grace Anselment                44          248        18:40.2    1:57:58.7      5:23.8

Girard North Mac    Finish Position -     7

  Team Score (places): 194  Team Score (times):    1:28:55.3   Average Time: 17:47.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    182  Naomi Luedtke                  27           27        15:43.2      15:43.2      2:26.8
    2    177  Addison Earley                 34           61        16:10.5      31:53.7      2:54.1
    3    178  Fynlee Hart                    42          103        17:36.7      49:30.5      4:20.4
    4    181  Hallie Lomelino                45          148        19:01.5    1:08:32.0      5:45.1
    5    176  Olivia Dowell                  46          194        20:23.2    1:28:55.3      7:06.8
    6    180  Cassie Loftis                  47          241        20:45.2    1:49:40.5      7:28.8
    7    179  Kalissa Johnson                48          289        24:47.8    2:14:28.3     11:31.5

Staunton    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    289  Mallory Lucykow             Less Than  5           15:54.6      15:54.6      2:38.2
    2    286  Gianna Bianco               Less Than  5           15:57.7      31:52.3      2:41.3
    3    287  Bryanna Langer              Less Than  5           17:17.8      49:10.2      4:01.4
    4    290  Olivia Matesa               Less Than  5           20:32.6    1:09:42.8      7:16.2

Roxana    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    224  Laynie Gehrs                Less Than  5           13:30.5      13:30.5      0:14.1
    2    226  Ariel Raymer                Less Than  5           17:17.2      30:47.8      4:00.8
    3    225  Kendra Mason                Less Than  5           17:47.0      48:34.8      4:30.6

Wood River Lewis & Clark    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    297  Kaidence Reef               Less Than  5           19:14.7      19:14.7      5:58.3
    2    296  Jayde Kassler               Less Than  5           19:18.3      38:33.1      6:01.9
    3    295  Camey Adams                 Less Than  5           19:48.9      58:22.0      6:32.5

East St. Louis Lincoln    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    167  Ramiya Hawkins              Less Than  5           15:07.0      15:07.0      1:50.6

Riverton    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    196  Brandy Petitt               Less Than  5           14:37.5      14:37.5      1:21.2
    2    195  Bailey Johnson              Less Than  5           15:10.1      29:47.7      1:53.7
    3    194  Jordyn Durham               Less Than  5           15:26.1      45:13.9      2:09.8
    4    192  Kierra Barber               Less Than  5           16:40.5    1:01:54.5      3:24.2

Springfield Grant    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    229  Kyis Kinnel                 Less Than  5           14:53.0      14:53.0      1:36.6
    2    230  Lily Smith                  Less Than  5           17:35.6      32:28.6      4:19.2
    3    228  Abigale Edwards             Less Than  5           17:42.0      50:10.6      4:25.6

Springfield Jefferson    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    237  Isobel Maxey                Less Than  5           17:52.3      17:52.3      4:36.0
    2    238  Desiree McCullum            Less Than  5           19:27.5      37:19.9      6:11.1
    3    240  Talaya Williams             Less Than  5           19:30.6      56:50.6      6:14.3